اطلاعات عمومی

 تلسکوپ فضایی جیمز وب | دریچه ای به گذشته

آشنایی با تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب (James Webb Telescope) یک تلسکوپ فضایی است که در حال حاضر توسط ناسا، اروپا و کانادا ساخته و راه‌اندازی می‌شود. این تلسکوپ در نظر دارد که جایگزین تلسکوپ هابل باشد و برای بررسی فضا و اجرای ماموریت های علمی بسیار مهم است. در ادامه با مجله اینترنتی فراوک همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره جیمز وب را با هم مرور کنیم.

تلسکوپ جیمز وب به نام جیمز ادوارد وب، مدیر برنامه فضایی ناسا در دهه 1960 میلادی، نامگذاری شده است. این تلسکوپ از مجموعه ای از آینه های بزرگ تشکیل شده است که در دمای کمتر از منفی ۲۳۰ درجه سانتیگراد، در فضا قرار می‌گیرند. این تلسکوپ با داشتن قطر آینه ۶.۵ متری، بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان است.

از مهمترین ماموریت های تلسکوپ جیمز وب می توان به بررسی تشکیل سیارات، مطالعه تشکیل و انتشار اولیه کهکشان‌ها، بررسی پدیده هایی مانند تولید ستاره‌ها و انفجارات آنها، بررسی اجرام نزدیک به زمین و مطالعه جنبش سیارات را نام برد. همچنین، تلسکوپ جیمز وب قادر است به بررسی هوا و اقلیم سیارات دیگر نیز بپردازد.

تلسکوپ جیمز وب از جمله پروژه های مهم در زمینه فضاپیمایی و پژوهش علمی است و امیدواریم که با استفاده از آن، بتوانیم بیشتر درکی از جهان فضایی پیرامونمان پیدا کنیم.

وضعیت فعلی تلسکوپ جیمز وب کجا می باشد؟

تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال حاضر در حال انجام آزمایشات نهایی و آماده سازی برای پرتاب است. این پرتاب در حال حاضر پس از چندین تأخیر و زمان‌بندی مجدد پرتاب، برای ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است. این تلسکوپ مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را برای تأیید آمادگی خود برای پرتاب انجام داده است، از جمله آزمایش‌های ارتعاش و آکوستیک و آزمایش نهایی استقرار محافظ خورشید.

پس از پرتاب، تلسکوپ به مدار نهایی خود در اطراف نقطه L2 خورشید-زمین، تقریباً 1.5 میلیون کیلومتری از زمین حرکت خواهد کرد. حدود یک ماه طول می کشد تا تلسکوپ به این مکان برسد و مرحله راه اندازی خود را آغاز کند، در طی آن تلسکوپ آزمایش و کالیبره می شود تا اطمینان حاصل شود که درست کار می کند و آماده شروع عملیات علمی است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب یک ابزار پیچیده با بسیاری از فناوری‌های پیشرفته است و پرتاب و استقرار آن عملیاتی پرخطر محسوب می‌شود. با این حال، ناسا و شرکای آن اقدامات گسترده ای را برای اطمینان از موفقیت ماموریت انجام داده اند، از جمله آزمایش های دقیق و سیستم های اضافی برای به حداقل رساندن خطر شکست.

انتظار می‌رود تلسکوپ فضایی جیمز وب، درک ما از جهان را متحول کند و نماهای بی‌سابقه‌ای از کیهان اولیه، شکل‌گیری کهکشان‌ها و تولد ستارگان و سیارات ارائه دهد. همچنین اتمسفر سیارات فراخورشیدی را مطالعه خواهد کرد و نشانه هایی از حیات فراتر از منظومه شمسی ما را جستجو خواهد کرد.

برخی از اهداف علمی خاص تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب چندین هدف علمی دارد، از جمله:

  1. مطالعه اولین کهکشان ها و ستارگان: تلسکوپ جهان اولیه را، اندکی پس از انفجار بزرگ، رصد می کند تا بفهمد کهکشان ها و ستاره ها چگونه شکل گرفته و تکامل یافته اند. همچنین اولین ابرنواخترها و سیاهچاله ها را مطالعه خواهد کرد.
  2. مطالعه جو سیارات فراخورشیدی: تلسکوپ جو سیارات فراخورشیدی را رصد می کند تا نشانه هایی از قابلیت سکونت و حیات بالقوه فراتر از منظومه شمسی را جستجو کند.
  3. درک شکل گیری ستاره ها و سیاره ها: این تلسکوپ شکل گیری ستارگان و سیارات، از جمله تشکیل منظومه های سیاره ای مانند خودمان را مطالعه خواهد کرد.
  4. مطالعه راه شیری و کهکشان های نزدیک: این تلسکوپ ساختار و تکامل کهکشان راه شیری خودمان و همچنین کهکشان های نزدیک مانند آندرومدا را مطالعه خواهد کرد.
  5. کاوش در منشا حیات: تلسکوپ ترکیب شیمیایی کیهان را مطالعه خواهد کرد تا بفهمد که چگونه اجزای سازنده حیات، مانند کربن و نیتروژن، تشکیل شده اند.
  6. مطالعه محیط بین ستاره ای: این تلسکوپ مواد بین ستارگان، از جمله غبار و گاز را مطالعه می کند تا نحوه توزیع آن و نحوه تعامل آن با ستاره ها و کهکشان ها را درک کند.

این اهداف علمی از طریق برنامه‌های رصدی متنوعی از جمله بررسی‌های عمیق جهان، مشاهدات هدفمند اجرام جداگانه و مطالعات طیف‌سنجی نور از کهکشان‌ها و ستارگان دور دست خواهند یافت. انتظار می رود تلسکوپ فضایی جیمز وب اکتشافات پیشگامانه بسیاری در نجوم و اخترفیزیک انجام دهد و داده های فراوانی را برای دانشمندان فراهم کند تا در سال های آینده مطالعه کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دکمه بازگشت به بالا